 |
Kunila venekirveste kultuuri kalmistu asub Puurmanist Utsali viiva tee ääres, Tartu maanteelt 2-3 km kaugusel. Kalmistu asub nn. Jaaniantsu mäe nime all tuntud voorel, mis nüüd on suuremalt osalt kruusavõtmisega hävitatud. Voorest mõnesaja meetri kaugusel lõuna pool voolab soiste niitude vahel Pedja jõgi.
Esimene luustik koos venekujulise kirvega leiti siit 1938. a. Arheoloogilistel kaevamistel (1948, L. Jaanits) leiti veel lisaks kahe mehe luustikud. Üks luustik oli tugevasti kägardatud asendis. Surnu vasak käsi oli pea all, parema käe kõrval asusid venekujuline kirves ja metsseakihvast nuga. Luustiku teisel küljel oli kaks metssea lõikehammast, metsseakihvast nuga ja tulekivist nuga. Luustiku lähedalt leiti väike tulekivist talb ja kaks ihumiskivi. Inimluude hulgast leiti mõned kodusea luud (nähtavasti hauapanuste jäänused) ja luustikust umbes 5 m kauguselt kodusea kolju.
Peale kiviaja leidude koguti kaevamisalalt hilisemat keraamikat ja üks pronksist õmblusnõel, mille teravikupoolne ots on kolmnurkse ristlõikega. Selliseid nõelu esineb Põhja-Euroopas mõnikord vanema rauaaja kalmistutel. Võimalik, et see leid pärineb siin paiknenud vanema rauaaja asulakohalt.
Lõugas,V., Selirand, J. Arheoloogiga Eestimaa teedel. Tln., 1989
|
 |