21:30 kolmapäev, 22.03.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArheoloogiamälestisedKalmed
Kunila kalme
Aadress:
Kirjeldus

Kunila venekirveste kultuuri kalmistu asub Puurmanist Utsali viiva tee ääres, Tartu maanteelt 2-3 km kaugusel. Kalmistu asub nn. Jaaniantsu mäe nime all tuntud voorel, mis nüüd on suuremalt osalt kruusavõtmisega hävitatud. Voorest mõnesaja meetri kaugusel lõuna pool voolab soiste niitude vahel Pedja jõgi.
Esimene luustik koos venekujulise kirvega leiti siit 1938. a. Arheoloogilistel kaevamistel (1948, L. Jaanits) leiti veel lisaks kahe mehe luustikud. Üks luustik oli tugevasti kägardatud asendis. Surnu vasak käsi oli pea all, parema käe kõrval asusid venekujuline kirves ja metsseakihvast nuga. Luustiku teisel küljel oli kaks metssea lõikehammast, metsseakihvast nuga ja tulekivist nuga. Luustiku lähedalt leiti väike tulekivist talb ja kaks ihumiskivi. Inimluude hulgast leiti mõned kodusea luud (nähtavasti hauapanuste jäänused) ja luustikust umbes 5 m kauguselt kodusea kolju.
Peale kiviaja leidude koguti kaevamisalalt hilisemat keraamikat ja üks pronksist õmblusnõel, mille teravikupoolne ots on kolmnurkse ristlõikega. Selliseid nõelu esineb Põhja-Euroopas mõnikord vanema rauaaja kalmistutel. Võimalik, et see leid pärineb siin paiknenud vanema rauaaja asulakohalt.
Lõugas,V., Selirand, J. Arheoloogiga Eestimaa teedel. Tln., 1989

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee