03:16 neljapäev, 09.12.2021
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArheoloogiamälestisedKalmed
Saha kivikalmed
Kirjeldus

Saha külas on säilinud 16 kivikalmet ja paar kalmeaset, kust mõned leiud on Ajaloomuuseumi jõudnud. Kõige esinduslikum kalmerühm - kuus kivikalmet - paikneb keset Saha lagendikku Välja talu juures karjaaias. Need on rajatud meie ajaarvamise eelsel I aastatuhandel ja m. a. alguses. Kalmistu avastati alles 1974. a. Kalmerühmast 150 m lääne pool on talu õueaia taga põllul suur kultusekivi. Suur kivikalme Vambola talu maal jääb siit kalmerühmast ainult 150 m põhja poole ja teine suurem kalmistu nn. Lubjaahjumäel 280 m kagu poole. Üks siinne kalme on lõhutud lubjaahjuga, teine I maailmasõja aegse kaevikuga. Skandinaaviapärane S-kujuline 12.-13. sajandi ehtenaast on ainussiit muuseumi jõudnud ese, mis leiti 1,5 m sügavuselt koos põlenud luudega. Võimalik, et peale nelja maapinnal nähtava kivikalme on siin veel noorema rauaaja maa-alune kalmistu.

Huvitav kivikalme on asunud Mardi mäel, kabelist vahetult ida poole jääval künkal, kus Kolhtla-Järve - Tallinna gaasijuhtme ttrass lõikab mäeseljakut. Siin on enne sõda lõhutud kalmest, mis oli rajatud arvatavasti vanemal rauaajal, üles korjatud mõned 5.-6. sajandi esemed. Kabelist umbes 500 m kirde pool on I maailmasõja aegsete kaevikutega rikutud 3 kivikirstkalmet.

20. sajandi algul (1903, 1905, A. Spreckelsen) läbikaevatud kolmest kivikirstkalmest ja ühest tarandkalmest koosnev kalmerühm Pähklimäel jääb Saha külast ligi 3 km lõuna poole.

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee