10:40 pühapäev, 05.02.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedMuuseumid
A. H. Tammsaare muuseum
Aadress:
Kontaktisik
Telefon:
Saada e-mail http://tammsaare.albu.ee/
Pildid
 
Kirjeldus

Muuseum asutati 1958. a., talu kompleks taastati 1977. a.

A. H. Tammsaare isa Peeter Hansen ostis Tammsaare Väljamäel asuvast kahest talust ühe – Põhja-Tammsaare 1872. a. Ta ehitas rehielamu, aida ja lauda. Hetkel on talukompleksis üheksa hoonet: rehielamu, ait, laut, kelder, saunikute tare, kaks aita ja laut ning Hansenite uus elumaja.

Rehielamu, Anton Hansen-Tammsaare sünnimaja ehitati 1870. aastail; see hävis tulekahjus 1945. a., taastati 1973–77. Tegemist on Põhja-Eestile võrdlemisi ebatüüpilise põhiplaaniga rehehoonega (omanäolise väljaulatuva eel-ahte rehega). Ait, ainus tänaseni säilinud Peeter Hanseni ehitatud hoone koosneb neljast ruumist: riide-, vilja- ja toiduaidast (mille ees on postidele toetuv räästaalune) ning vahelikust. Laut on rekonstruktsioon lagunenud originaalhoone asemel, mis koosnes lehma-, vasika- ja lambalaudast. Kõik hooned on ehitatud ristnurkadega seotud rõhtsatest palkidest ning rooga kaetud täiskelpkatusega.

Väljamäe lääneserval asuvad mõlema talu saunikute hooned: suitsutare (koosneb rehetoast, kambrist, kahest sahvrist ja laudast), kaks üheruumilist aita ja väike laut. Need on mälestuste ja analoogiate põhjal loodud rekonstruktsioonid, püstitatud kirjandusliku Vargamäe terviklikkuse huvides.

Uue elumaja ja keldri ehitas A. H. Tammsaare vend August Hansen. Elumaja (nn. Augusti maja) ehitati 1933. a. vana rehielamu vastu; see on mansardkorrusega, häärberi tüüpi hoone, rühtlaudvoodri ja laastudega kaetud poolkelpkatusega. Majas on püsiekspositsioon A. H. Tammsaare elust ja loomingust, rehielamus, aidas ning saunikute hoonetes etnograafiline omaaegset olustikku kajastav väljapanek. Laudahoones on eksponeeritud ajutised näitused ning seal viiakse läbi programmilisi tegevusi.VIITED:
Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee