15:05 laupäev, 04.02.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJärved
Ruusmäe järv (Rogosi järv)
Kirjeldus

Ruusmäel, endise Rogosi mõisa pargi serval paiknev 3,9 ha suurune umbjärv. See loode-kagu suunas piklik järv on küll looduslik veekogu, kuid mõisniku ajal olevat teda kaevamise teel laiendatud. Ta absoluutne kõrgus on umbes 228 m, sügavus 11,6 m. Järve ümbritseb kultuurmaastik. Kõvemat kallast leidub pargi juures, kus on ka ujumiskoht, mujal on perv õõtsikuline. Järv toitub allikatest, põhi on kaetud paksu mudakihiga.

Vesi on väga tugevasti kihistunud (1973. a. suvel oli temperatuuri vahe 18,7 kraadi, kusjuures temperatuur hakkas tugevasti langema juba 2 m sügavusel). Väga suured erinevused olid ka vee hapnikusisalduses: sellal kui pinnavee küllastumus hapnikuga ületas 130%, oli hapnik juba 3 m sügavusel täiesti kadunud. Eriti halb on järve veereźiim talvel. Rohekaskollane vesi on vähe läbipaistev (1,3 m).

Ruusmäe järve taimestik on liigirikas (22 liiki) ja rohke. Taimharuldusi ei olnud.

Kalastikus on esikohal ilus suur koger, ka särg olevat kena ja rasvane. Olevat haugi. 1969. a. talvel, mil järv jäi tugevastu ummuksile, surid särjed ja latikad; ahven olevat hukkunud juba varem.

Aare Mäemets. Eesti NSV järved ja nende kaitse. Tln., 1977

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee