13:52 laupäev, 04.02.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJärved
Rõuge Ratasjärv
Kirjeldus

Võru maakonnas, Haanja kõrgustiku lääneosa lõhestavas kuni 75 m sügavuses loode-kagusuunalises Rõuge ürgorus leidub seitse järve (kagust lugedes Valg-, Liin-, Suur-, Kauss-, Ratas-, Tõug- ja Kahrila järv) ja üks järvik (Valgjärvest eraldunud Perajärv). Teiste Eesti järvedega võrreldes on siinsed järved erakordselt sügavad.

Rõuge Ratasjärv on Rõuge alevikus olev järv, mis on kandnud Rattaaluse järve nime (sissevoolul töötanud vesiratta järgi) Järv on loode-kagu suunas pikliku kujuga. Järve pindala on 6,3 ha, suurim sügavus 19 m (keskmine sügavus 8,5 m ). M. zur Mühlen on saanud järve sügavuseks isegi 23,5 m. Kõige sügavam koht on järve laiema kaguosa keskelt veidi loode pool. Edelakallas on metsane, erakordselt järsk ja kõrge, kirdekallas on laugem, kaetud põldudega. Paiguti ümbritseb veepeeglit soostunud riba, kirdekalda keskosas on ka veidi liivast kaldavöödet. Põhja katab kuni 4,6 m paksune muda kiht.

Läbivool on üsna tugev. Sissevooluks on Rõuge ehk Ajo oja; enne Ratasjärve kaguotsa suubumist on sellel veskipais, mille langus on ligi 5 m. Väike ojake suubub ka järve kirdekalda lõunaossa. Tõenäoliselt saab järv vett ka allikaist. Väljavooluna lähtub loodeotsast lai osa, mille kohal leppade võrad moodustavad võlvi. Oja võimaldab paadisõitu ja suubub Tõugjävre. Järve vee värvus on kollakasroheline või rohekaskollane, vähese läbipaistvusega (1,1-1,4 m) ja väga tugevasti kihistunud.

Taimestikku oli 1972. a. võrdlemisi vähe, liike keskmiselt (16). Fütoplankton on hulgalt rohke. Zooplanktonit on järves keskmisel hulgal. Põhjaloomastikku on kuulunud üks haruldane jõekarp (Unio crassus).

Kalastik olevat Ratasjärves praegusel ajal vähene. Varem koosnenud see peamiselt ahvenast, särjest; haugist, kiisast, latikast, roosärjest, angerjast jt.

Aare Mäemets. Eesti NSV järved ja nende kaitse. Tln., 1977

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee