14:53 laupäev, 04.02.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJärved
Rõuge Valgjärv (Valgejärv, Jaanipeebu järv)
Kirjeldus

Võru maakonnas, Haanja kõrgustiku lääneosa lõhestavas kuni 75 m sügavuses loode-kagusuunalises Rõuge ürgorus leidub seitse järve (kagust lugedes Valg-, Liin-, Suur-, Kauss-, Ratas-, Tõug- ja Kahrila järv) ja üks järvik (Valgjärvest eraldunud Perajärv). Teiste Eesti järvedega võrreldes on siinsed järved erakordselt sügavad.

Rõuge Valgjärv on loode-kagu suunas piklik järv, Rõuge alevikust umbes 0,5 km kagus. Järve pindala on 3,9 ha, suurim sügavus loodeosas kuni 12,6 m, millest puhast vett on umbes 11 m (keskmine sügavus 4,4 m). Edelapoolne kõrge metsane oruveer laskub järsult järveni, mujal on kaldad laugemad, kuid kõvad, kagu- ja loodeotsas isegi soised. Järve kaguotsa lähedal on ujumiskoht. Valgjärve kagusopist on 20. sajandi jooksul eraldunud pisike Perajärv. Põhi on enamasti mudane. Mudakiht on M. zur Mühleni arvates kuni 5,75 m paksune.

Peamiselt allikatest toituv järv. Loodeotsast lähtuv ojake voolab Rõuge Suurjärve. Järve vesi on kollakasrohelise värvusega ning keskmise läbipaistvusega (2,9-3,0 m) ja tugevasti kihistunud.

Taimestik hõivas 1972. a. võrdlemisi vähene, kuid liigirikas (koosnes 28 liigist). Zooplanktonis leidub järve-jämekoodikut. Ka järve põhjaloomastik sisaldab haruldusi.

Kalastik koosneb järgmistest liikidest: särg, ahven, haug, latikas, roosärg, luts, viidikas.

Aare Mäemets. Eesti NSV järved ja nende kaitse. Tln., 1977

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee