14:11 laupäev, 04.02.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJärved
Tuuljärv (Tuulejärv, Suur Plaksi järv)
Kirjeldus

Tuulijärve absoluutne kõrgus on 257 m, seega on ta kõrgeimal asuv järv Eestis. Suurest Munamäest on ta 1 km lõuna pool ja Suure Munamäe vaatetornist hästi nähtav. Selle kirde-edelasuunalise väikejärve (3,5 ha) sügavus on kirdeosas 18,0 m (keskmine sügavus 4,8 m). Järv asub kultuurmaastikus, suurte moreenkuplite alal. Ümbruses on ülekaalus põllu- ja heinamaad, lõuna- ja edelaküljel leidub segametsa. Kaldad on võrdlemisi madalad, soostunud ja mudastunud, põhja katab kuni 5 m paksune mudakiht.

Läbivool on nõrk. Vett toovad edelast suurest allikast algav Sillaniidu oja ja paljud allikad põhjakaldal. Väljavool on kirdesopist Järvepera oja kaudu Vasknasse.

Tuulijärve vesi on suvel tugevasti kihistunud (1957. a. juulis temperatuurivahe 16,6 kraadi), hüppekiht asus 4 ja 5 m vahel. Põhjakihtides puudub hapnik. Pruunikaskollane vesi on läbipaistev (3,9-4,5 m).

Tuulijärv on väga liigirikas (26 liiki). Järve taimhõljum on vähene, loomhõljum veidi rikkalikum. Põhjaloomastikku leidub vähe. Järve põhjas esineb erakordselt rohkesti pruune pilvvetikaid, nn. järveploome.

Kalu on 8 või 9 liiki (särg, ahven, haug, linask, kiisk, koger, roosärg, luts, lepamaim(?)), kuid erilisi saake pole see järv andnud.

Aare Mäemets. Eesti NSV järved ja nende kaitse. Tln., 1977

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee