14:13 laupäev, 04.02.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJärved
Vihtla järv (Kokemäe ehk Lutikajärv)
Kirjeldus

Asub Haanjast läänes, Kurgjärvest lõuna pool. Põhja-lõunasuunalise pika ja kitsa Vihtla järve absoluutne kõrgus on 224,4 m, pindala 5,9 ha, suurim sügavus 12,2 m ja keskmine sügavus 4,1 m. Vihtla järve muudavad maaliliseks lähedased künkad metsasalude ja heinamaadega. Kaldad on võrdlemisi kõrged, kuid pehme, õõtsikulise pervega. Rahvasuu on kalda eri osadele andnud üle 30 nime. Liivast kaldavöödet leidub järve kaguosas nn. Kriisa leetel (nimi orelimeistrite vendade Kriisade järgi), kus on ka supluskoht. Kaldavees võib näha palju linaleokive. Sügavamal on põhi kaetud pruuni järvemudaga, eriti sügavaima koha piirkonnas, mis asub järve keskosast veidi lõuna pool idakalda lähedal. K. Veberi andmeil on mudakihi paksus kuni 3,8 m.

sademetest ja põhjaveest toituv lähtejärv, mille lõunaotsast saab kraavina alguse Rõuge järvi läbiv ja Vagulasse suubuv Rõuge ehk Ajojõgi. Kuival ajal ei ole järvest väljavoolu.

Suvel esineb järves selge temperatuuri- ja hapnikukihistus. Ajal, mile pinnakihis leidub palju hapnikku, on põhjalähedane vesi hapnikuta ja rikas väävelvesinikust. Tõenäoliselt pole kiita ka talvine gaasiolustik. Rohekaskollase värvusega vee läbipaistvus on keskmine kuini suur (2,5-4 m).

taimestik on liigirikas (25 liiki), kuid vähene. Ondatra on 60. aastate keskelt alates hävitanud rohkesti kaldaveetaimestikku. Haruldustena esineb siin punakat penikeelt ja tömbilehist penikeelt.

Kalastiku peamised esindajad on ahven, särg, haug ja linask.

Rahvamuistendeis räägitakse, et Kalevipoeg on käinud Vihtla järves on saunavihta kastmas.

Aare Mäemets. Eesti NSV järved ja nende kaitse. Tln., 1977

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee