14:58 laupäev, 04.02.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJärved
Väike Palkna järv (läti keeles Mazais Baltina, saksa keeles Kleiner Baltin-See)
Kirjeldus

Väike (4,5 ja suurune) enam-vähem kirde-edela suunas piklik järveke, Luutsnikust 3 km edelas, Eesti-Läti piiril (järvest kuulub 0,5 ha Läti vabariiki). N. Mikelsaar sai 1970. a. järve sügavuseks 33,0 m, keskmiseks sügavuseks 14,0 m; seega on Väike Palkna järv sügavuselt teisel kohal Eestis, Rõuge Suurjärve järel, keskmiselt sügavuselt aga isegi esikohal. Sügavaim koht on järve keskosast veidi edela pool. Vesi süveneb kõikjal aga väga järsult. Järve kaldad, eriti idakallas, on väga kõrged ja järsud, kaetud maalilise segametsaga; järve kirdeosa juurde ulatuvad põllud. Loodekaldal on hea supluskoht. Järvevööde on enamasti kõva ja liivane, edelaosas ka pehme ja mudane. Kaldavees leidub varasemast ajast jäänud linaleokive.

Läbivool järvest on nõrk. Vesi on suvel kihistunud. Järve taimestik on vähene ja väga huvitava floristilise koosseisuga. Läti teadlane Z. Spuris on leidnud Väikesest Palkna järvest 8 liiki puruvanasid: neist neli liiki on haruldased põhjapoolse päritoluga liigid. V. Kõvask on leidnud järvest palju haruldasi ikkesvetikaid.

Kaladest on järves ahvenat, särge, haugi, linaskit ja kokre. Leidub ka jõevähki.

Aare Mäemets. Eesti NSV järved ja nende kaitse. Tln., 1977

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee