04:17 teisipäev, 16.08.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJärved
Nelijärve järvestik
Kirjeldus

Harju maakonnas, Aegviidu alevist 1,5-3,5 km kagu pool, on Aegviidu-Jäneda oosistiku ääres seitsmest pisijärvest (Nikerjärv, Vahejärv, Urbukse järv, Sisalikujärv, Purgatsi järv, Ahvenajärv, Linajärv) koosnev Nelijärve järvestik. veelgi enam kagus, Järva maakonna piires, asuvad Jäneda Kali- ja Allikajärv, Harju maakonnas, Aegviidust idakirde pool, Aegviidu-Paukjärve oostiku lõunaosas on Ännijärv ja Änni Linajärv. Kõik need järved paiknevad kehva pinnasega Põhja-Kõrvemaad haaravas Kirde-Eesti vähe- ja huumustoiteliste järvede valdkonnas.

Aegviidu järved on tekkinud hilisjääajal III Peipsi jääpaisjärve perioodil eksisteerinud suure jääpaisjärve taandumise järel. Järvede nõod näivad paljudel juhtudel olevat tekkinud hiidjääpankade sulamisnõgudesse ehk sõllidesse; osalt on järvenõgusid kujundanud jääsulamisvete uuristus. Nüüdisajaks on järvede nõod setetega tublisti täitunud ja soostunud. Siirdesood Niker-, Vahe- ja urbukse järve vahel viitavad nende järvede kunagisele ühendusele.

Järved koos metsa- ja oosiderikka loodusmaastikuga moodustavad kauni ja hinnatava puhkekoha, mida kasutatakse nii suvel kui talvel.

Aare Mäemets. Eesti NSV järved ja nende kaitse. Tln., 1977

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee