10:47 pühapäev, 29.01.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJärved
Ilmjärv
Kirjeldus

Kaareperest 6 km kagu pool olev pisijärv (pindala 2,5 ha). Ainsana Vooremaa järvedest on Ilmjärv piklik edela-kirde suunas, mitte loode-kagu suunas nagu kõik teised. Selle põhjuseks on järve asukoht vanas mattunud orundis, mis läbib Vooremaad edela-kirde suunas. Kuigi muistendi järgi olevat Ilmjärv ulatunud Kalevipojale üle pea, ei ole ta sügavus tegelikult üle 6,2 m (keskmine sügavus 4,2 m). Kõige sügavam on järv kirdeotsa lähedalt. Kaldad on madalad, õõtsikulised, kaetud soostunud heinamaaga ja põõsatikuga. Kõrgemale tõuseb edelakallas, kuhu ulatub voore ots ning kus asuvad Ilmjärve allikad. Kaldavööde on mudane, ka järve põhja katab tõenäoliselt üsna paks mudakiht.

Nähtavasti toitub järv ainult allikate ja sademete veest, väljavool Konnaoja kaudu Laeva jõkke. Vesi on kollakasroheline, keskmiselt läbipaistev (2,7 m) ning arvatavasti üsna hästi segunev. Talvine gaasireźiim on järves tõenäoliselt võrdlemisi ebarahuldav.

Kalastikus leidub ahvenat, särge, roosärge, haugi, linaskit. Olevat ka jõevähki.

Eesti folklooris on Ilmjärv üks sagedamini käsitletavaid järvi. Vanapagan olevat tahtnud järvest silda üle ehitada. Kalevipoeg pole järvest läbi pääsenud. On levinud ütlus "põhjatu nagu Ilmjärv".

Aare Mäemets. Eesti NSV järved ja nende kaitse. Tln., 1977

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee