11:49 pühapäev, 29.01.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJärved
Jõemõisa Särgjärv
Kirjeldus

Jõemõisa järvest ligikaudu 2 km idas Sõeru metsades asetsev 7,1 ha suurune veekogu. Kõrgus meretasemest 43,7 m. Järv on erakordselt madalaveeline (suurim sügavus idakalda juures 0,6 m), aga kerge lood vajub lendmudas kergesti 2,5 m sügavusele. Järve kõrval on õõtsikus 1 m sügavune järvega ühenduses olev veesoon. Tuntud hüdrobioloog M. zur Mühlen, kes pidas järve üheks huvitavamaks omaaegsel Liivimaal, sai järve vee sügavuseks 3 jalga (umbes 90 cm). Veepeeglit ümbritseb keskmiselt paarikümne meetri laiune õõtsikuriba. Kaugemal piirab järve raba, mis eemal asendub metsaga.

Järve põhja katab paks, pealt rohekas (sügavamal oranźi värvusega) gaasirikas mudakiht, mis on tekkinud peamiselt vetikatest. M. zur Mühlen on saanud mudakihi paksuseks 21 jalga (6,3 m).

Särgjärv toitub sademetest, soo- ja allikaveest. Väljavooluks on Särgjärve lõunakaldalt laudtammiga suletud oja, mis viib vee Kaiu jürve suubuvasse Alajõkke.

Särgjärve rohekaskollane vesi on põhjani läbipaistev. Põhjamudast kerkib pidevalt üles gaasi-(arvatavasti metaani-)mulle. Talvine reźiim on ebasoodus; üsna sageli jääb järv ummuksile.

Veetaimestik järves peaaegu puudub, planktonit samuti vähe. M. zur Mühlen mainib järvekäsna. Kalastik koosneb peamiselt särjest ja kogrest, leiduvat ka ahvenat ja linaskit. Järvel esineb parte.

Oma eripära tõttu on järv üsna suure teadusliku väärtusega.

Aare Mäemets. Eesti NSV järved ja nende kaitse. Tln., 1977

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee