14:29 teisipäev, 07.02.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJärved
Orava Mõisajärv (Orava järv)
Kirjeldus

Põlva maakonna kaguosas, metsarikkal Palumaal, asub kaks järvederühma: Orava raudteejaamast 3 km edelas Orava Mõisajärvest, Solda järvest ja Mustjärvest koosnev rühm; Orava raudteejaamast 2 km kagus Kõverjärv koos kahe Väikejärvega (neid nimetatakse ka Tahojärveks ja Mustajärveks).

Orava Mõisajärv on Orava asundusest vahetult lääne pool olev 12,1 ha suurune ja 12,8 m sügavune järv (keskmine sügavus 3,6 m). Ta on ida-lääne suunas piklik, ligi 900 m pikk, keskosas veidi ahenenud; sügavaim koht on järve idapoolse kolmandiku kohal lõunakalda lähedal, ujulast veidi lääne pool. Järv asub kultuurmaastikus, tema kagukaldal on põline Orava park, sellest lääne pool väike ujula, edasi põllud, majapidamised ja mets. Kaldad on järve keskosas suhteliselt kõrged,eriti lõuna pool, otstes madalamad. Põhjakaldal leidub rohkesti linaleokive, ka suuremaid rahne. Põhi on kaetud mudaga. Lõunakaldal ujula juures ja põhjakaldal on ka liivakat põhja.

Läbivool peaaegu puudub. Vesi on rohekaskollane, oliivroheline või kollakasroheline, vähese läbipaistvusega (0,5-1,1 m) ja tugevasti kihistunud. Talviti jääb järv ummuksile, hapnikku pole süvakihtides ka suvel, vaid see kaob juba 3,5 m sügavusel.

Taimestikku oli 1974. a. keskmiselt, liike aga rohkesti (26). Teiste seas leidus haruldast jõgitakjat, 1936. a. järves kasvanud haruldane vesipipar oli 1974. a. kadunud.

Järves esineb tugev sinivetikate õitsemine. Praegu vohab järves sinivetikas Oscillatoria redekei, mis varem oli Eestis haruldane. Haruldusi leidub ka zooplanktonis.

Varem oli järves elanud rohkesti vähki, nüüd on ta kadunud.

Ehkki järv jääb sageli ummuksile, olevat kalu üsna palju. Eriti palju olevat särge, aga ka kokre ja haugi.

Aare Mäemets. Eesti NSV järved ja nende kaitse. Tln., 1977

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee