14:29 teisipäev, 07.02.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJärved
Uiakatsi järv (Hiuakatsi järv, Väike Kooraste järv, Valgejärv)
Kirjeldus

Järv asub Kooraste Suurjärvest 200 m edela pool, marginaalses orus. Kirde-edela suunas piklik, pisut kõverdunud järve pindala on 17,3 ha, sügavus 19,7 m (keskmisne sügavus 6,0 m). Sügavaim koht on järve keskosast lõuna pool kalda lähedal, sellest loodes on aga keset järve madalik, kus vett on ainult 0,8 m. Veel 1954. a. oli see saar, millel kasvasid pajupõõsad. Järve loodekaldal domineerivad põllumaad, kagukaldale ulatub soine mets, mujal enamasti soine niit. Kagus on kallas järsk, kruusane, mujal laugem ja mudasem. Mudakiht järve põhjal pole kuigi paks.

Läbivool on nõrk, valgala väike. Vesi on kollakasroheline, väga läbipaistev (4,0 m) ja väga kihistunud. Järv on taimestikuvaene, liike leidub keskmiselt (18 liiki). Fütoplanktonit leidub järves keskmiselt. Vetikaflooras leidub haruldast ränivetikat Synedra berolinensis. Ka zooplankton pole rikkalik, kuid sellesse kuuluvad haruldased liigid järvesõudik, tiibsõudik, järve-jämekoodik ja hüdralestik. Põhjaloomastikku on hoopis vähe.

Kalastik üsna liigirikas (latikas, haug, ahven, särg, linask, roosärg, nurg, kiisk ja viidikas). 1964. a. järve toodud siiglane tśirr (Coregonus nasus) on püsima jäänud ja andnud ka järglasi.

1930. aastal on järv olnud vähirikas. 1950. aastail oli jõevähki vähe. Vähikatku tagajärjel hävinud vähistiku taastamiseks on järve toodud Saaremaa vähki.

Väga linnuvaene järv.

Aare Mäemets. Eesti NSV järved ja nende kaitse. Tln., 1977

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee