09:38 pühapäev, 05.02.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJärved
Nigula järv
Kirjeldus

Pärnu maakonna lõunaosas, Tali asundusest 7,5 km lõunaedelas, Nigula looduskaitseala territooriumil asuv järv, mida tuntakse ka Järve järve, Nigula Vanajärve, Vanasaare järve ja Vanamõisa järve nime all. Ta pindala on 17,9 ha, suurim sügavus 3,1 m (keskmine sügavus 2,4 m). Asub Nigula raba idaserval, absoluutsel kõrgusel 53,7 m. Raba idaservaga rööbiti kulgeb madal voorjas põlustatud künnis, mida järvest eraldab soine puisniiduriba. Välja arvatud kaks mineraalmaani küündivat lahesoppi idas, on järv peaaegu tervenisti ümbritsetud rabaga.

Kohalike elanike arvates on järv tekkinud raba põlemisel enam kui 100 aastat tagasi; tulekahju tõepärasust kinnitavad järve ümbruses leiduvad põlenud kännud ja muud põlemisjäljed. Tõenäoliselt oli siin reliktjärv, mille pindala tulekahju tagajärjel oluliselt suurenes.

Nigula järv on põhja-lõuna suunas pisut piklik veekogu kahe ida poole ulatuva lahesopiga. Kaldad on turbased ja üsna kõrged. Vaid põhjapoolse lahekese kohal on pisur savikat kallast. Järve põhja katab kuni 6 m paksuse kihina pehme turbamuda, milles leidub rohkesti kände ja roikaid.

Järv on nõrga läbivooluga. Vesi on punakaspruun, vähese (0,7 m) läbipaistvusega, hästi segunev ja soojenev. taimestik oli 1954. ja 1973. a. väga vähene, leiti 4 liiki makrofüüte. Fütoplanktonit on vähe, kuid V. Kõvaski andmeil kuulub sellesse rohkesti haruldasi vetikuid. Ka väheses zooplanktonis leidub küüsrikut ja siin haruldasi aerjalalisi. Põhjaloomastikku on väga vähe.

Kaladest leidub siin palju pisikest musta ahvenat, kuid olevat ka kiloseid isendeid, saadavat veel haugi ja lutsu, mõnedel andmetel isegi särge. Veelindudest pesitseb järvelsinikael-part, on nähtud sõtkast, vihitajat ja järvekauri.

Oma huvitava ökosüsteemi tõttu on järv suure teadusliku tähtsusega. Järv on kergesti juurdepääsetav ja kaunis turismiobjekt, mida rikastab looduskaitseala tutvustav ekspositsioon järve kaldale ehitatud paviljonis.

Aare Mäemets. Eesti NSV järved ja nende kaitse. Tln., 1977

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee