10:25 pühapäev, 05.02.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJärved
Loosalu järv
Kirjeldus

Tuntud ka Venetpõlve järve, Kaiujärve, Kallejärve ja Venepele järve nime all. Asub Rapla maakonnas, Kaiu asundusest 5,5 km lõuna pool, Kõrvemaa lääneserval, merepinnast 73,2 m kõrgusel. Oma 34,1-hektarilise pindalaga on Loojärv kõige suurem rabajärv Eestis. Ta on üsna sügav - keskosas 5,0 m (keskmine sügavus 3,7 m). Asub Loosalu rabas, kus on sadu laukaid ja Loosalu järvest 200 m põhjaloode pool veel teinegi järv - Väike Loosalu (3,4 ha).

Ovaalse kujuga järve ümbritseb kõikjalt lage laugasraba. kaldad on turbased, järsud, lainetuse mõjul tugevasti murrutatud. Põhja katab 1,5 m paksune turbamudakiht, leidub ka vette langenud puid ja kände.

Järv toitub sademetest ja ümbrusest sissevalguvatest rabavetest. vesi on punakaspruun, kogu aasta vähe läbipaistev (1 m), põhjani segunev ja soojenev. Järve vesi on talvel üsna hapnikurikas.

Taimestikku järves ei ole. Väga vähe on fütoplanktonit. Zooplanktonis leidub mitmeid haruldasi liike. Põhjaloomastik on vaene, see koosneb peamiselt surusääsklaste vastsetest; nendest esineb haruldusi.

Kaladest on järves ahvenat ja haugi. Järv on väga linnuvaene, ainsa linnuna on kohatud sõtkast.

Aare Mäemets. Eesti NSV järved ja nende kaitse. Tln., 1977

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee