15:15 laupäev, 04.02.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJärved
Rõuge Valgjärv (Valgejärv, Jaanipeebu järv)
Kirjeldus

Võru maakonnas, Haanja kõrgustiku lääneosa lõhestavas kuni 75 m sügavuses loode-kagusuunalises Rõuge ürgorus leidub seitse järve (kagust lugedes Valg-, Liin-, Suur-, Kauss-, Ratas-, Tõug- ja Kahrila järv) ja üks järvik (Valgjärvest eraldunud Perajärv). Teiste Eesti järvedega võrreldes on siinsed järved erakordselt sügavad.

Rõuge Valgjärv on loode-kagu suunas piklik järv, Rõuge alevikust umbes 0,5 km kagus. Järve pindala on 3,9 ha, suurim sügavus loodeosas kuni 12,6 m, millest puhast vett on umbes 11 m (keskmine sügavus 4,4 m). Edelapoolne kõrge metsane oruveer laskub järsult järveni, mujal on kaldad laugemad, kuid kõvad, kagu- ja loodeotsas isegi soised. Järve kaguotsa lähedal on ujumiskoht. Valgjärve kagusopist on 20. sajandi jooksul eraldunud pisike Perajärv. Põhi on enamasti mudane. Mudakiht on M. zur Mühleni arvates kuni 5,75 m paksune.

Peamiselt allikatest toituv järv. Loodeotsast lähtuv ojake voolab Rõuge Suurjärve. Järve vesi on kollakasrohelise värvusega ning keskmise läbipaistvusega (2,9-3,0 m) ja tugevasti kihistunud.

Taimestik hõivas 1972. a. võrdlemisi vähene, kuid liigirikas (koosnes 28 liigist). Zooplanktonis leidub järve-jämekoodikut. Ka järve põhjaloomastik sisaldab haruldusi.

Kalastik koosneb järgmistest liikidest: särg, ahven, haug, nurg, hink ja ojasilm.

Järve põhjakaldal olev muistne eesti linnus on olnud kasutusel meie ajaarvamise 6.-11. sajandil. Sealt on leitud mitmesuguseid töö- ja tarberiistu, oda- ja nooleotsi, ehteid ja palju savinõude kilde, aga ka kopra, piisoni, hirve jt. loomade luid. nagu näitavad kuus põlenud kihti, on linnus kuus korda maha põletatud ja uuesti üles ehitatud.

Muistendi järgi on järv Liinjärve nime saanud sellepärast, et ta olevat uputanud siin asunud linna koos kiriku ja rahvaga.

Aare Mäemets. Eesti NSV järved ja nende kaitse. Tln., 1977

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee