13:09 laupäev, 04.02.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJärved
Pabra järv (Bobrovo, Bobrova, Kossa ehk Lidva järv)
Kirjeldus

Ida-lääne suunas piklik järv Eestimaa ja Venemaa piiril, Luhamaalt 3,5 km kagu pool. Järve absoluutne kõrgus on 171,5 m, pindala 96,9 ha, millest Eesti territooiumile jääb 84,4 ha, suurim sügavus 3,6 m (keskmine sügavus 2,4 m). Kõige sügavam koht on kagukalda lähedal. Järve keskosast lõuna pool on üsna suur laht ja selles väike saareke. Järve ümbritsevad soostunud niidud, põõsastikud, paiguti ka põllud ja metsatukad. Järvest edelas on raba ja Griva küla, lõunakaldal Bobrovo küla ja endine pioneerilaager, põhja pool Tootsi küla. Kaldad on laugjad ja enamasti liivased, paiguti õõtsikulised. Sügavamal 1-2 m paksune mudakiht. Kaldal on linaleokive.

Läbivool ei ole kuigi tugev. Suurvee ajal tõuseb vesi kuni 1 m. Pabra järve vesi on rohekas- kuni pruunikaskollane, keskmise läbipaistvusega (2,4-2,7 m), hästi segunev ja soojenev. Mõnel talvel võib esineda hapnikuvaegus.

Taimestik oli 1973. a. liigirikas (23 liiki). Fütoplanktonit on keskmiselt. V. Kõvaski andmeil leidub haruldasi ikkesvetikaid. Zooplankton on liigirikas, hulgalt keskmine. Küüriku, hiidlondiku, järve-jämekoodiku kõrval esineb meil väga haruldane vesikirbuline Macrothrix rosea. Põhjaloomastikku on vähe.

Järves on kõige ohtramalt ahvenat ja särge; järgevad haug, koger, linask, kiisk, roosärg, luts, vingerjas ja säinas. Varem on järves olnud suurel hulgal jõevähki.

Järv on väärtuslik suplus- ja puhkekohana, sobilik kalastamiseks.

Aare Mäemets. Eesti NSV järved ja nende kaitse. Tln., 1977

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee