11:11 pühapäev, 29.01.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedPõlispuud
Lümati künnapuu
Aadress:
Kirjeldus

Lümati künnapuu
Puu kasvab Pala vallas Lümati külas Villemi talu juures, otse maantee ääres. 1999. a. mõõtsin tema kõrguseks 17 m ja tüve ümbermõõduks 1,2 m kõrguselt 608 cm. Selles kõrgusest ülespoole hakkab tüvi harunemise tõttu paksenema ja hargneb 1,5 m kõrgusel neljaks. Kõnealune muhkliku ja jändriku tüvega puu on teadaolevalt Eesti kõige jämedam künnapuu.
Puu üle mõõtnud, asusin otsima inimest, kes selle kohta mõnda lugu oskaks rääkida. Villemi talu perenaise, 1923. a. sündinud Hildegard Vahi sõnul kutsutud puud rahvasuus Saare krahvi jalakaks. Sellise nime saanud puu seepärast, et tema juurte alla olevat maetud Saare krahvi varandus. Et kohalikud inimesed künnapuud jalakaks nimetasid, ei äratanud imetlust. (Nende kahe puuliigi segiajamise põhjustest oli juttu Kurena hiiekünnapuude juures.) Ka lugu puu alla peidetud varandusest ei olnud kuigi ainulaadne. Kui selliseid rahvajutte üle Eesti tõeks pidada, peaks hakkama aardeid otsima sadade puude ja küngaste alt, mille kohta liikvel samasuguseid lugusid. Üsna paljudest paikadest on folkloristid üles kirjutanud korduvaid kinnitusi, et siin või seal maa all koguni terve kullast tõld peidus olevat. Võib-olla annab peidetud varanduse seostamist põlispuudega rahvajuttudes põhjendada sellega, et nad on silmapaistvad märgid maastikul. Põnevust tekitav lugu varanduse leidmise võimalusest muudab tähelepanuväärse põlispuu veelgi huvitavamaks.
/---/
Hendrik Relve. Põlispuud. Tln., 2003

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee