14:26 laupäev, 04.02.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedPõlispuud
Rasina remmelgas
Aadress:
Kirjeldus

Rasina remmelgas
Puu kasvab Mooste vallas Rasina külas endise kiriku kõrval. See on hõberemmelgas, mis koosneb mitmest jämedast kokkukasvanud tüvest. 1 m kõrgusel haruneb puu neljaks. Kokkukasvanud tüveossa on tekkinud lõhe, mis on laienemas. Ühe vajuva haru alla panid maakonna looduskaitse töötajad kolme aasta eest puidust toed. Mõõtsin 2001. a. remmelga kõrguseks 20 m ja tüve ümbermõõduks kõige peenema koha pealt, 30 cm kõrguselt, 1092 cm. Enne harunemist oli tüve ümbermõõt 1130 cm. Kuigi puu seisund näib vanaduse tõttu üha viletsamaks muutuvat, jätab tüvi ikka veel mõjuva mulje.
Huvitava pärimuse Rasina remmelga tekkeloo kohta olen saanud Põlvamaa kodu-uurijalt, Rasina külas 1931. a. sündinud Vello Punningult. 1879. a. kevadel hakanud taluperemees Karel Punning minema magasiaita seemnevilja järele. Olnud parajasti teedelagunemise aeg. Seepärast lõiganud mees kodu lähedalt paju küljest paraja kepi, millega kehvades kohtades sundida hobust edasi liikuma. Külasse jõudnud, torganud ta kepi lasipuu kõrvale maa sisse. Sinna see kepp ununenudki. Mitu kuud hiljem samasse kohta sattudes leidnud ta, et kepile on lehed külge kasvanud. Mees mõelnud: "Näe, vits on lehed külge võtnud, las kasvab!" Nüüd on siis vitsast saanud hiiglakasvuline remmelgas. /---/

Seekord, 2001. a. viibisin Rasina remmelga juures meestega, kes oskasid vana külapaju väärtustada päris uudses tähenduses. Need olid poola dendroloog Krystof Borkowski ja hollandi põlispuude uurija Jeroen Pater. Nad olid tulnud Eestisse, et mõõta, kirjeldada ja pildistada Eesti kõige huvitavamaid puid. Rasina remmelgas oli nimekirjas esimeste seas. Jeroen Pateri andmetel, kellel on ülevaade kogu Euroopa jämedatest remmelgatest, leidub üks Rasina puuga ligilähedaselt sama jäme paju vaid Lätis. Sellegi tüvi koosneb mitmest kokkukasvanud tüvest ning rinnakõrguselt teda mõõta pole võimalik. Läti remmelgas olevat Rasina remmelgast siiski 0,5 m võrra peenem.

Vist peaksime oma hiidkasuga pajudele, mida Eestis leidub mujalgi, edaspidi teistsuguse pilguga vaatama. Võrreldes näiteks Eesti rekordjämedusega tammesid või pärnasid Euroopa jämedaimatega, ei pääse nad isegi esimese kahekümne hulka. Oma jämedate pajudega asume aga ootamatult väärikal positsioonil. Remmelgate seas, mida on võimalik mõõta rinnakõrgusest madalamalt, võib Rasina remmelgas olla Euroopa jämedaim.
Hendrik Relve. Põlispuud. Tln., 2003

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee