 |
See looduskaitsealune mänd asub Raplamaa ja Harjumaa piiril Kohila vallas Visla külas. Kunagisest Käharpea talust, mille õuemaal mänd kasvas ja mille järgi puu nime saanud, ei ole enam järel ühtegi hoonet. 2001. a. mõõtsin männi kõrguseks 12 m ja tüve ümbermõõduks rinnakõrguselt 3 m. Sellest, kes talus kunagi elasid, oskas rääkida männi lähedalt Tammemäe talust 69-aastane Laine Ohlau.
Enne Teist maailmasõda, kui Laine oli veel laps, kutsutud teda Käharpea talusse karjaseks. Talu peremees Paul olnud juba hallipäine, perenaine aga pikkade tumedate juustega. Talu elanud jõukalt, peetud sulast ja tüdrukut, kasvatatud rohkesti köögivilja, suhkrupeeti ja kariloomi. Mänd kasvanud otse elumaja juures ja olnud Laine mäletamist mööda umbes sama kõrge kui praegu, kuid peenema tüvega.
Selliste talude saatus oli nõukogude võimu tulekuga juba ette ära otsustatud. Enamik Käharpea talu perest küüditati Siberisse. Hooned jäid tühjaks ja lagunesid. Praegu on männi juures isegi raske kujutleda, et veidi rohkem kui poole sajandi eest kees tema ümber elu. Põlismänd, mis teadaolevalt on Raplamaa jämedaim, on omamoodi ajalooline mälestusmärk nendele paljudele heal järjel taludele, mis hävisid koos Eesti iseseisvuse lõppemisega.
Hendrik Relve. Põlispuud. Tln., 2003
|
 |