09:42 pühapäev, 05.02.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedPõlispuud
Käharpea mänd
Aadress:
Kirjeldus

See looduskaitsealune mänd asub Raplamaa ja Harjumaa piiril Kohila vallas Visla külas. Kunagisest Käharpea talust, mille õuemaal mänd kasvas ja mille järgi puu nime saanud, ei ole enam järel ühtegi hoonet. 2001. a. mõõtsin männi kõrguseks 12 m ja tüve ümbermõõduks rinnakõrguselt 3 m. Sellest, kes talus kunagi elasid, oskas rääkida männi lähedalt Tammemäe talust 69-aastane Laine Ohlau.
Enne Teist maailmasõda, kui Laine oli veel laps, kutsutud teda Käharpea talusse karjaseks. Talu peremees Paul olnud juba hallipäine, perenaine aga pikkade tumedate juustega. Talu elanud jõukalt, peetud sulast ja tüdrukut, kasvatatud rohkesti köögivilja, suhkrupeeti ja kariloomi. Mänd kasvanud otse elumaja juures ja olnud Laine mäletamist mööda umbes sama kõrge kui praegu, kuid peenema tüvega.
Selliste talude saatus oli nõukogude võimu tulekuga juba ette ära otsustatud. Enamik Käharpea talu perest küüditati Siberisse. Hooned jäid tühjaks ja lagunesid. Praegu on männi juures isegi raske kujutleda, et veidi rohkem kui poole sajandi eest kees tema ümber elu. Põlismänd, mis teadaolevalt on Raplamaa jämedaim, on omamoodi ajalooline mälestusmärk nendele paljudele heal järjel taludele, mis hävisid koos Eesti iseseisvuse lõppemisega.
Hendrik Relve. Põlispuud. Tln., 2003

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee