14:04 teisipäev, 07.02.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedPõlispuud
Lautna hiietamm
Aadress:
Kirjeldus

Puu asub Lihula vallas Lautna külas praeguse Rohuaia talu maal, külateest 3 m kaugusel. Tamme kõrguseks mõõtsin 2001. a. 17 m ja tüve ümbermõõduks rinnakõrguselt 440 cm. Sain jutule puu naabruses elava 61-aastase Johannes Indresega. Näitasin talle Kirjandusmuuseumi rahvaluule arhiivist pärit, folklorist Richard Viidalepa 1936. a. tehtud fotot ja selle allkirja: Kirbla iietamm. Johannes teadis puud küll rohkem Kitsu või Ketsu tamme nime all, sest varem asus see Ketsu talu maal.
Johannes on elanud kohapeal alates lapseeast. Hilisemast ajast mäletab ta seda, et 1990. a. murdus puult suur haru, millest osa praeguseni maas vedeleb. Enne murdumist andis ta tammele erilise välimuse, mis vanal fotolgi hästi näha. Jämeda haru peal olnud nii lahedasti ruumi, et lapsepõlves meeldinud Johannesele seal istuda. Vanad inimesed rääkinud, et selle haru peal istunud vanasti nõid. Muid lugusid mees puu kohta ei mäletanud. Praegu on kivise põllu servas tamme kõrval silt teatega, et viimasel aastatuhandel asus seal ohverdamiskoht nimega Hiiepõld. Lautna hiietamm on seega kunagise hiiepaiga viimane elav tunnistaja.
Hendrik Relve. Põlispuud. Tln., 2003

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee