13:18 teisipäev, 07.02.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedPõlispuud
Palivere künnapuu
Aadress:
Kirjeldus

Puu kasvab Taebla vallas Palivere alevi lähedal. Ta asub tee veeres, mis Tallinna-Haapsalu maanteelt Paliverre keerab. Kunagisest võimsast võrast on järel vaid üksikud jämedad oksad ja pahklikust tüvest säilinud ligikaudu kolmandik. 2000. a. mõõtsin künnapuu tüve ümbermõõduks rinnakõrguselt 545 cm. /---/
Legendaarset puud on kohalik rahvas varem tundnud Palivere hiiepärna nime all. Miks on puud pärnaks peetud? Tõenäoliselt sellepärast, et pärna ja künnapuu laiad ja lopsakad lehed paistavad pealiskaudsel silmitsemisel sarnased. Künnapuu on aga suhteliselt haruldane puu, erinevalt kõikjal tavalisest pärnast. Teisalt osutab ebatäpne liikide nimetamine ka sellele, et vahetegemine puuliikide vahel polnud vanarahvale omaette eesmärgiks. Puu liigist tähtsam oli tema tähendus külarahva jaoks.
Palivere puu hiiepuuks nimetamine näitab selgesti, et teda peeti pühaks. nagu saab lugeda ühest Kirjandusmuuseumi rahvaluule arhiivi teatest, on seda kinnitanud oma looga 1940. a. naabruses Kullamaa vallas Kalju külas elanud 72-aastane Kustas Sandberg. Ta kõneles, et keegi olevat teinud Palivere hiiepuu tüvel olevasse pahka augu. Vigastuse kohast hakanud verd välja tulema. Taolist väidet on rahvasuust üles kirjutatud mujalgi Eestis ja ikka on see käinud puude kohta, mida on peetud pühaks.
Palivere künnapuu on üks neid harvadest hiiepuudest, mille pühakspidamisele viitavad ka kirjalikud ürikud ja arheoloogilised leiud. Puud mainitakse hiiepuuna Nigula kirikuraamatus 1644. a. Puu juurest maa seest on aga leitud vanu münte, millest vanim pärineb aastast 1564. Siit võib teha järelduse, et puule toodi münte ohvriannina juba üle nelja sajandi tagasi. Puu pidi sel ajal olema piisavalt suur ja võimas, et teda pühapuuna austada. Järelikult võib selle künnapuu vanus olla vähemalt 500 aastat. Rahvasuu on Palivere pühapuud pidanud tuhandeaastaseks, kuid see on ilmne liialdus. Dendroloogide hinnangul on üle 400 aasta vanune künnapuu looduses suur haruldus. Palivere hiiepuud võib pidada vanimaks praegu Eestis kasvavaks künnapuuks.
Hendrik Relve. Põlispuud. Tln., 2003

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee