13:48 teisipäev, 07.02.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedPõlispuud
Puhtulaiu tamm
Aadress:
Kirjeldus

Puhtulaiu tamm kasvab Hanila vallas, poolsaarel, mida nimetatakse Puhtulaiuks. Paika kutsutakse laiuks sellepärast, et veel 100 aastat tagasi oli ta omaette laid, millest on maakerke tagajärjel saanud poolsaar. Kogu Puhtulaid on kaetud metsaga, kus kasvab rohkesti põlistammesid, kuid Puhtulaiu tamme nime all tuntud puu on kõigist tammedest võimsaim. Ta asub poolsaare keskosas, peatee ääres.
2000. a. mõõtsime Puhtulaiu tamme kõrguseks puude-uurijate Alar Läänelaiu ja Mart Rohtlaga 24 m ja tüve rinnasümbermõõduks 481 cm. Puu vanuseks oli varasemate uurijate poolt pakutud 700-800 aastat. Otsustasime selle üle kontrollida - ülipika, ligi 0,5 m pikkuse juurdekasvupuuriga võtsime tüvest 2 puiduproovi. Nendelt loendatud aastarõngaste järgi määras Alar Läänelaid tamme vanuseks 370 aastat. Nii selgus, et võimas tamm oli kasvanud jõudsamalt, kui oletatud ning ta on poole noorem, kui arvati varem.
Puhtulaiu mets ise on põnev paik nii bioloogilises kui ka kultuurilises mõttes. Lopsakas ja liigirohke lehtmets on mälestis aegadest ligi 5000 aastat tagasi. Siis oli Eesti kliima praegusest hulga soojem ja umbes pooltes metsades kasvasid laialehised puuliigid - laiade lehtedega puud, nagu pärn, saar, jalakas. Puhtulaiu lehtpuude all kasvab väga palju rohttaimede liike, mitmed neist võetud haruldustena looduskaitse alla. Kevaditi lendavad Puhtulaiust üle tuhandepealised rändlindude parved. Linnusõbrad peavad poolsaare tippu üheks parimaks linnuvaatluse paigaks kogu Põhja-Euroopas.
Puhtulaiu lehtmetsa võlud avastas kohalik mõisnik juba 200 aastat tagasi. Ta lasi metsa rajada teevõrgu ja puid juurde istutada. Nii sai metsast metsapark. Kolmveerand sajandit tagasi kuulus Puhtulaid Jakob Johann von Uexküllile. Rahvusvaheliselt tuntud bioloog ja filosoof veetis seal hulga suvesid. Samal ajal käis Puhtus linde uurimas teine tuntud teadusemees, filosoof ja harrastusornitoloog Alexander von Keyserling. Sõja järel loodi Puhtulaiule bioloogiajaam (aastast 1953 ornitoloogiajaam), kus uuriti lindude rännet, taimestikku ja loomastikku.
Poolsaarel on kaks kivist mälestusmärki. Ausamba saksa poeedile Friedrich Schillerile lasi 1813. a. püstitada Virtsu mõisnik. 1987. a. avati mälestuskivi meie sõjajärgse linnu-uurimise suurkujule Eerik Kumarile.
Puhtulaiu tamm ei ole Läänemaa jämedaim ega ka vanim tamm, kuid ta on Läänemaa üks kauneimaid tammesid ja asub erakordselt rikka looduse ning põneva kultuurilooga paigas.
Hendrik Relve. Põlispuud. Tln., 2003

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee