02:41 laupäev, 19.09.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
Ida-VirumaaLoodusmälestisedPõlispuud
Purtse ohvripärn
Aadress:
Kirjeldus

Purtse ohvripärn kasvab Lüganuse vallas Purtse linnuse lähistel asuval Hiiemäel Pärna talu juures. Tüve rinnasümbermõõt on 498 cm. Kui 2003. a. kevadel läksin pärna vaatama, selgus, et suurem osa tema võrast oli hävinud. Veel 1999. a. ulatus latv 21 meetrini, nüüd oli tüveköndi kõrgus vaid 5 m. Sealt allpool kaarduvad maapinna suunas jämedad oksad, otsekui kedagi leinates.
Pärna talus sain jutule vanaperemehe, 74-aastase Raimond Lulluga. Tema sõnul on puu harud tormides murdunud kahe viimase aasta jooksul. Mees, kes veetnud puu naabruses kogu elu, oskas kõnelda hulga lugusid. Vanemaid pärimusi oli ta kuulnud oma isalt Antonilt, kes oli sündinud 1896. a. ja rajanud siia talu 1922. a. Isa oli rääkinud, et nende talu taga asuvat pärnapuudest ringi nimetas vanarahvas kohtukojaks ja künkaid alamate kuningate küngasteks. Seal asuval lamedal kivil olevat hukatud surmale määratud inimesi. Talust sadakond meetrit eemal ohvripärna juures on pärnapuudest nelinurk. Selle kõrval olevat küngast on rahvas nimetanud kuninga künkaks, mis olnud ülema kuninga nõupidamise koht. Alamad juhid istusid koos pärnapuudest ringi lähedal, päris kuningas oma kaaskonnaga aga pärnapuudest nelinurga juures. Kes ja millal siin kohut pidasid või millal ja miks pärnad istutatud, selle kohta ei osanud Raimond midagi öelda. Et siinkandis kunagi ammu inimesi hukati, seda tõendavat kolbad, mida maa seest on aeg-ajalt leitud.
Ohvripärna tüve kõrval seisev kivi oli Raimond Lullu sõnul ohvrikivi. Varem asunud see puust 50 m ida pool, keset põldu. "Sest ohvrikivi peab ikka olema ohvripuust ida pool," lisas Raimond jutule seletuseks juurde. Kolhoosi ajal leitud, et kivi jääb põllutöödel tüliks ette ja see lohistatud praegusesse asukohta.
Mälestusi pärnale ohverdamisest Raimondil kõnelda polnud. Kui mitte arvestada kommet, et pärna uudistama tulnud külastajad panevad veel praegugi pärna harude vahele või ohvrikivi õnarustesse münte. Viimati, kui pärna suur haru murdus, leidis Raimond oksa murdekohas olnud praost mitu metallraha. Need olid nõukogude-aegsed kopikad ja mõned samast ajast pärit välismaa mündid. Raimondi isale meeldinud kõnelda lugu, et kui kohalik krahv pärna juurest läbi käinud, siis alati jalgsi, hobused jäeti mäe alla. Nii väga austatud vana pärna.
Kõrget, ligi 1 km pikkust seljandikku on rahvas pidanud pühaks ja nimetanud Hiiemäeks. Samal mäel, pärnast ligi 800 m mere poole asub ohvriallikas, mida nimetati Uku allikaks. Nõukogude piirivalvurid, kelle patrullkäikudele allikas jalgu jäi, õhkinud selle 1953. aastal. Eesti ajal väga veerohket allikat enam näha pole.
Kõndisin mööda Hiiemäge ja vaatasin üle paigad, millest Raimond oli jutustanud. Siit avanes mitmes suunas avaraid vaateid. Sisemaa pool paistis kilomeetrite ulatuses põldude ja metsadega kaetud laugjaid maastikke. Hiiemäe lõpuosas kohises järsu astangu all meri. Olin Eestis läbi käinud mitmeid hiiemägesid, kuid sellist, mis kõrguks otse merekaldal, polnud varem kohanud. /---/
Enne Purtse Hiiemäelt lahkumist peatusin sealse värskeima ajaloo mälestusmärgi juures, mille teemaks samuti inimohvrid. Erinevalt rahvajutust on need ohvrid olnud tõelised. Eesti taasiseseisvumise järel rajati Hiiemäe algusesse kohaliku "Memento" algatusel Kurjuse Ohvrite park - kümnete tuhandete inimeste mälestuseks, kes Teise maailmasõja ajal ja pärast seda nõukogude võimu kuritegude tõttu surma said. Platsil, mille servas kõrgub kellatorn, on Eesti makett koos maakondades hukkunute arvuga.
/---/
Hendrik Relve. Põlispuud. Tln., 2003

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee