11:28 teisipäev, 03.08.2021
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedKoopad
Pargimäe tehiskoopad
Aadress:
Kirjeldus

Kirde-Eestis on Sillamäe ja Narva vahel Vaivara Sinimägede nime all tuntud kolm kaugele nähtavat kõrgendikku suhtelise kõrgusega kuni 30 m, mis moodustavad pika seljandiku. Neist idapoolseim on Pargimägi, keskmine Põrguhauamägi ja läänepoolne Tornimägi. Kõik nad on järsu põhjanõlvaga. Lõunanõlv on suhteliselt lauge ja läheb pikkamööda üle ümbritsevaks tasandikuks. Mägede tuuma moodustavad hiiglaslikud rändpangased. Mandrijää on nihutanud need oma esialgsest asukohast paekalda lähedalt mitu kilomeetrit lõuna poole.

Pargimäe tehiskoopad

Pargimäe põhjanõlval esineb neli loogakujulist tehiskoobast. Need on raiutud mäe sisse osalt juba I maalimasõja ajal Saksa sõjaväe poolt (Orviku, 1930), kes kindlustusid Sinimägedes. Kõik koopad on kahe avaga, mille vahekaugus on 6-20 m. Koobaste laius ulatub 1,5-3 ning kõrgus kuni 2 meetrini. Need koopad pakuvad huvi geoloogiahuvilistele. Siin on võimalik vaadelda kihtide ebanormaalset kallakut ja nende koostist. Seinad ja lagi on lasnamäe lademe tugevaist paekihtidest, betoneeritud koopasuude laes leiab aga tähelepanelik vaataja väikeseid stalaktiite. Sinimäed on looduskaitse all.

Kirjanduses on viited, et Sinimäe Põrguhauamäe nimi on tulnud laia ja sügava nõo esinemisest mäe harjal (Kröger, 1893; Joonuks, 1969). See nõgu on tõenäoliselt termokarstivorm. Võib arvata, et kunagi tekkis mäe peal ka väike karstiline maapinna sisselangemine, mis andis ainet järgmise allmaailmaga seotud muistendi tekkimiseks ja mäe nime saamiseks.
Kalevipoeg tulnud Soomest, kõht olnud tühi. Ta tahtnud süüa, aga Vanapagan pole andnud. Mis muud, kui mehed rammu katsuma. Võideldud kolm päeva ja kolm ööd, et higi jooksnud. Viimaks saanud Kalevipojal hing täis. Ta virutanud Vanapagana nii vastu maad, et see põrgusse vajunud. Kalevipoeg järele. Põrgus võideldud veelgi, kus Kalevipoeg võitnud. Põrgust tagasitulemise tee teinud aga põrgukutsikad vaheajal kinni. Kalevipoeg teinud ise endale väljapääsu. Läinud aga niipalju viltu, et mäe alt välja tulnud. Seal on tänapäevani mudalomp. Põrgust toonud Kalevipoeg kaasa kolm neidu ja palju kulda (Laugaste, Normann, 1961).

Ülo Heinsalu. Eesti NSV koopad. Tln., 1987

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee