20:43 laupäev, 19.09.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
Ida-VirumaaLoodusmälestisedKoopad
Valaste koobas
Aadress:
Kirjeldus

M. Kampmann kirjutab 1918. a. raamatus "Eesti kodumaa", et mõni verst Ontikast ida pool leiduvat paekaldas ruumikas koobas, mille suu juurde inimesed pääsevad vaid tugeva köie abil, laskudes kaldast alla. Sealt olevat leitud mõnekümne aasta eest puust tarbeasju, mis näitab, et koobast on kasutatud elupaigana, näiteks sõdade ajal. Arvatavasti on jutt Valaste koopast, mis Valaste küla põliselaniku Iida Matti (sünd. 1901) andmeil asus küla lavust (s.o. teerada, mis kõrgelt paejärsakult alla viib) vähe ida pool. Ta rääkis, et lastena käidud ühtelugu koopas mängimas. Autor otsis seda mõne aasta eest, kuid tagajärjeta. Leidsime vaid väikese, vaid 1,5 m sügavuse ja sama laia ning kõrge niśi, mille tagaseinas on karstunud püstlõhe. Nähtavasti on Valaste koobas paekalda tagajärjel hävinud. Et suuri varinguid on siin olnud mitmes kohas, näitavad allalangevast kivirusust paiguti laastatud mets ja värskeilmeline paesein.
Tõenäoliselt põhjustas Valaste koopa tekkimist suur allikas, mis on seostatav Valaste karstialaga Valaste külas. Sel karstialal on mitu kurisut, milles vanasti neeldus palju kevadvett maa alla. Tekkinud maa-alune jõeke voolas välja paekalda jalamil, mis ka tänapäeval on allikaterikas.
M. Kampmann (1918) arvab, et siinsed koopad on andnud Ontikale nime. See tulenevat soome sõnadest "onsi", "Honto" ja "onkolo", mis tähendavad õõnsust, õõnt, ungast.
Ülo Heinsalu. Eesti NSV koopad. Tln., 1987

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee