11:10 pühapäev, 29.01.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJoad
Kohina juga
Aadress:
Kirjeldus

Kohina (ka Linnamäe või Padaoru) juga asub Ida-Viru maakonnas Viru-Nigula vallas Pada oru ääres. Tallinn-Narva maanteest on kohani, kus Pada-Sonda maantee Padaoru ojaga ristub, ligi 0,5 km ning sealt joani omakorda veel umbes 200 m oja pidi ülesvoolu. Juga on tekkinud kohas, kus Põhja-Eesti paeplatoolt alguse saav umbes 12 ruutkilomeetrise valgalaga ja 6 km pikkune Padaoru oja (nimetatud ka Linnamäe ojaks) paeses kraavis enam kui 20 m sügavusse Padaorgu laskub. Enne seda on kraavil sajakonnameetrisel lõigul üks 2,5 m kõrgune juga ja sellest ülesvoolu veel kümmekond 0,2 - 0,5 m kõrgust madalamat, kesk-ordoviitsiumi lubjakivisse murrutatud astangut. Joaastang on ühtlasi kesk-ordoviitsiumi Volhovi lademe Pada kihistiku tüüppaljandiks. Juga on taandudes endast maha jätnud enam kui 100 m pikkuse ja kuni 10 m sügavuse ning 20 m laiuse sälkoru. Joastik on nime saanud muidugi tema poolt tekitatava iseäraliku heli (kohina) järgi.
Joast 300-400 m eemal Tallinn-Narva maantee ääres künkal asub Pada linnamägi, muinaseestlaste rauaajast pärit linnuse koht. Selle ringvall ja osaliselt välja kaevatud väravakoht on selgesti tajutavad.
Kalle Suuroja. Eesti joad. Tln., 2003

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee