14:19 teisipäev, 07.02.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJoad
Orasoja joastik
Aadress:
Kirjeldus

Orasoja joastik asub Ida-Viru maakonnas Vaivara vallas Vodava külas, väikesel Orasoja nime kandval ojal. Selleni jõudmiseks tuleb Tallinn-Narva maantee 115. kilomeetrilt pöörata Meriküla poole suunduvale teele ja sealt, umbes 1 km pärast te Orasoja leiategi.
Paeplatool märgatava oruta ekselnud oja lõikub siin kümnekonna meetri jooksul järsult aluspõhja lubjakividesse. Tagasihoidlikust, 1,1 m kõrgusest ja kuni 5 m laiusest põhiastangust nii ülal- kui allpool on ojal veel terve rida madalamaid (alla 0,5 m) astanguid. Orasoja nagu paljude teistegi Põhja-Eesti klindi jugade põhiprobleemiks on veenappus ja üsna sageli, nii nagu see oli 1999., 2001. ja 2002. a., see kuivab. Joastiku põhiastang on kesk-ordoviitsiumi lubjakivis. Rohkem kui 350 m pikkuse kanjoni seintel paljanduvad aluspõhja kivimid alates kesk-ordoviitsiumi lubjakividest kuni kambriumi liivakivi ja sinisavini välja. Joastikust allavoolu, kanjoni paremal kaldal olev läbilõige, kus paljandub diktüoneemakilda vahekihtidega oobulusliivakivi, on ühtlasi Pakerordi lademe Orasoja kihistiku tüüppaljandiks.
Joastiku imetlemisest saadav elamus ei pruugi Orasojal kuigi suur olla, kuid kõik vajakajäämised korvab süngevõitu ja metsikust kanjonist saadav elamus.
Kalle Suuroja. Eesti joad. Tln., 2003

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee