12:36 teisipäev, 07.02.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJoad
Uhaku juga
Aadress:
Kirjeldus

Uhaku juga asub Ida-Viru maakonnas Lüganuse vallas, 0,4 km põhja pool Purtse-Kiviõli maanteel olevast Maidla teeristist, kohal, kus Purtse jõkke suubuv Erra jõgi Uhaku karstialal heitleb maapealsetes ja -alustes labürintides. Suurvee aegu ei suuda isegi Suurhaua nime kandev karstilehter kogu pealetungivat vett neelata ja selle ülejääk voolab juga moodustades tavaliselt kuivana seisva Uhaku jõe sängi. Seega oleks Uhaku oja puhul tegemist just nagu kahe joaga: esimene neist oleks see päris, suurvee-aegne Uhaku juga ja teine - keskmise veetaseme puhul ellu ärkav nn. Suurhaua joastik. Suure osa aastast on maa-alune Erra jõgi kuiv.
Uhaku lademe savikast lubjakivist joaastangu kõrgus on kuni 1,5 m. Uhaku juga on Eesti jugade seas igati erakordne. Esiteks on see ainuke juga, mis ei asu Põhja-Eesti klindi tsoonis ja teiseks - see on ainuke karstilehtrisse laskuv juga. Suurvee aegu Uhaku joalt saadav elamus on Uhaku karstiala salapärasele maastikule meeldivaks täienduseks.
Kalle Suuroja. Eesti joad. Tln., 2003

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee