20:39 teisipäev, 22.09.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJoad
Kõrtsialuse joastik
Aadress:
Kirjeldus

Kõrtsialuse joastik asub Ida-Viru maakonnas Aseri vallas Kõrtsialuse külas, Tallinn-Narva maanteest vahetult põhja pool ja Aseri teeristist 300 m idas.
Joastik algab kohast, kus Kestla soo rohketest kraavidest toituv 5 km pikkune ja 27 ruutkilomeetrise valgalaga Meriküla oja laskub Rannu-Kõrkküla klindiplatoolt alla. Astangu põhjaservast ja sellel kulgeva Tallinn-Narva maantee alt on oja juhitud paesse murtud paari meetri sügavuse kanaliga. Maanteest põhja pool laskub oja sajakonna meetri pikkusel lõigul tosina 0,2-1,0 m kõrguse astanguga ligi 6 m. Joastik on kujunenud lubja- ja liivakivilasundi piiril: ülemised astangud jäävad lubjakivisse ja alumised diktüoneemakilda ning liivakivide levialale. Oja vooluhulk ei ole isegi veerikkal ajal kuigi suur (alla 0,5 kuupmeetri sekundis).
Kuigi Kõrtsialuse joastikku kirjeldatakse siinkohal esmakordselt, väärib see külastamist ja selle asukoht meeldejätmist. Siitsamast kõrvalt, Rannu-Kõrkküla klindiplatoo äärest avaneb suurepärane vaade Põhja-Eesti klindi Ida-Viru klindilõigule ja seda ääristavatele astangutele ning Soome lahele. Tähelepanelikumal vaatlemisel ja hea ilma korral võib silmapiiri sinavas udus isegi Venemaale kuuluvate Suursaare (Hoglandi) ja Suur-Tütarsaare mustavaid kontuure. Idas ja lõunas demonstreerib end kogu aus ja hiilguses Eesti põlevkivitööstus - aheraine- ja tuhamäed, elektrijaamade ja keemiaettevõtete tossavad korstnad.
Kalle Suuroja. Eesti joad. Tln., 2003

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee