20:36 teisipäev, 22.09.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJoad
Aluoja joastik
Aadress:
Kirjeldus

Aluoja joastik asub Ida-Viru maakonnas Toila vallas Pühajõe külas, vasakult Pühajõe orgu suubuval Mägara ojal. Viimasele on omistatud ka Aluoja, Härjaoja ja mõnevõrra harvemini Sepaoja nime. Joastikuni jõudmiseks tuleb Jõhvi poolt Toilale lähenedes asula piirilt pöörata paremale, Pühajõe küla suunas. Seda teed pidi sõites jõuate 1,5 km järel, pärast Pühajõe talust möödumist, Tammiku taluni ja kohe sealsamas kõrval asuva Aluoja joastikuni.
Mägara oja moodustab suudmes, Pühajõe orgu laskudes, ligi 700 m pikkuse ja kuni 10 m sügavuse kanjoni. Kanjoni allosas on ojal 200 m ulatuses viis suuremat astangut, millede kõrgused olid 2000. a. (autori enda poolt mõõdetuna) ülalt allapoole tulles: 1,4 m; 0,8 m; 1,8 m; 1,4 m ja 0,5 m. Kõik loetletud astangud on kesk-ordoviitsiumi (Kunda ja Volhovi lade) lubjakivides. Alumisel astangul, mis läbib lubjakive ja jõuab välja liivakivini, on ligi 1 m sügavune hiiukirn. Veejoa laius joaastangutel on 5-10 m. Ülalt kolmanda astangu kohal süveneb org järsult kümne ja enam meetrini. Viimasest astangust paarsada meetrit allavoolu lõikub Aluoja kanjon Pühajõe orgu. Joastiku esimesest arvesse minevast astangust ülesvoolu on ojal umbes 200 m ulatuses veel kolm madalamat (0,2-0,3 m) astangut. Aluoja joastik ei ole küll väga veerikas, kuid 14 m pikkune ja 33 ruutkilomeetrise valgalaga Mägara oja ei ole kunagi päris ära kuivanud, ning seda tänu oruveeru rohketele allikatele. Joastikust umbes 200 m ülesvoolu on paepõhjalises ojasängis rohkesti avalõhesid ja kaks kurisuud.
Aluoja joastik ja kanjon koos Pühajõe oruga on kõik ühe kauni ning imetlemist vääriva looduspargi üksteist meeldivalt täiendavad osad.
Kalle Suuroja. Eesti joad. Tln., 2003

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee