13:51 teisipäev, 27.10.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJoad
Karjaoru joastik
Aadress:
Kirjeldus

Karjaoru joastik asub Ida-Viru maakonnas Kohtla vallas Saka küla idaserval, Saka - Ontika - Toila tee 4. kilomeetril asuvast teetruubist 300 m põhja pool klindiastangul. 3 km pikkuse ja umbes 5 ruutkilomeetrise valgalaga Ontika peakraavi vesi laskub siinkohal 52 m kõrguse klindiplatoo veerelt alla. Vee juhib astanguni umbes 2 m sügavune paesse murtud kanal. Kesk-ordoviitsiumi lubjakividesse murrutatud joastikus eristub selgesti kaks astangut: ülemine 3,5 m ja alumine 5,5 m kõrgune. Veelang jätkub viimase astangu jalamist allpool rohkem kui 20 m kõrguse kosena.
Karjaoru joastikuga külgneval alal on võimalik jälgida klindiastangus paljanduva aluspõhjalise kivimlasundi tektoonilist rikutust. Siin on näha, kuidas klindiastangu ees peatunud mandriliustik on sellest lahti murdnud suuri (mitusada meetrit läbimõõdus) lubjakiviplokke ja neid üksteise peale lükanud. Nihutus ei ole kuigi suur, sest plokke on 10-20-kraadise nurga all vaid mõnikümmend meetrit (12 m vertikaalis) nihutatud. Sellest annab tunnistust kuni 0,5 m paksune "mäejahu" kiht nihkepindadel. Kõnesaluseid plokke ei ole mitte üksnes nihutatud, vaid neid on seejuures ka tugevasti deformeeritud ja just kui kurdudesse surutud. Kõigest sellest tulenevalt on paelasund joastiku ümbruses äärmiselt lõhederikas ja suurvee aegu purskub siin igast kaljupraost allikas. Joastiku ülemine astang on tavaliselt kuiv ja vaid suurvee aegu, ja sedagi mitte alati, voolab vesi ka sellelt alla. Põhiline väljavool toimub astangu laest 1,5 m madalamal asuvast karstilõhest. Veerohkusega Ontika peakraav eriti hoobelda ei saa ja seetõttu on joastik nii mõnelgi põuasel suvel kuivaks jäänud.
Karjaoru on geoloogidele ideaalne koht Põhja-Eesti klindil paljanduvate kivimite uurimiseks. Mitmed eendid võimaldavad ligipääsu ka paljudele, muidu ligipääsmatutele kivikompleksidele.
Kalle Suuroja. Eesti joad. Tln., 2003

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee