10:45 pühapäev, 05.02.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedTaluhooned
Kalame talu Karepa külas
Aadress:
Kirjeldus

Kalame talu Karepa külas on kunstnik R. Sagritsa (1910-68) sünnikodu. Hooned ehitas tema kalurist isa 19. sajandi lõpul - 20. sajandi algul. Väike kompaktne kaluriõu on ümbritsetud punutud varbaiaga.
Elumaja oli algselt põhjarannikule tüüpiline rehielamu, rõhtpalkidest rehetoa ja kambritega, paekivist rehealusega, roost kelpkatusega. Hiljem on pööningule ehitatud ateljee ja plaanilahendust muudetud. Hoone taga on iluaed dekoratiivsete kividega.
Elumaja vastas üle õue asuvad ait ja harvaesinev silmuköök, mida kasutasid ka naaberkalurid. Kalasuitsutusköök on nelinurkne, korrapärastest õhukestest poolpuhtalt tahutud paeplaatidest; lameda viilkatusega. Ait rõhtpalkidest, roost viilkatusega, vahelikuga, kahe ruumiga. Parempoolse - riide- ja magamisaida ees sügav esiküljelt ja otsast avatud ulualune.
Tuleohu tõttu teistest hoonetest kaugemale rajatud suitsusaun on vundamendita väike kaheruumiline rõhtpalkehitis laudadest viilkatusega ja madala uksega otsseinas. Paekividest, kerisekivide kohal raske paeplaadiga ahi ulatub tagaküljega seinast välja. Põhja-Eestile iseloomulikuna on ahi ja lava kõrvuti tagumises otsseinas.
Epp Kangilaski
Eesti arhitektuur III. Üldtoimetaja V. Raam. Tln., 1997

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee