07:57 esmaspäev, 27.03.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArheoloogiamälestisedMuinasasulad
Naakamäe asula
Aadress:
Kirjeldus

Hirmuste külas (Kärla vald) Naakamäe talu juures asuvat asulakohta mainiti juba 1922. a. Kärla kihelkonna muististe kirjeldamisel. Asulakoht asub Kogula - Tehumardi maantee 8. kilomeetril. Arheoloogilised kaevamised toimusid aastail 1958-1962 (L. Jaanits).
Sisuliselt oli siingi tegemist avariikaevamistega, kuna teetammi rajamisega oli enamik muistisest hävinud. Ligi paariks aastakümneks jäi asula vanimaks Saaremaal.
Naakamäe asula paikneb mere taganemisel kujunenud jäänukjärve kaldal, olles tänaseks jäänud 15 m kõrgusele üle merepinna. Asula madakamates kihtides, kruusases rannaliivas tulid nähtavale maapinda süvendatud kivideta leeasemete põhjad. Leiumaterjalis oli nii luu- kui kiviesemeid, kvartsist ja porfüriidist tööriistu. Naakamäe võrdlemisi suured, paksude seinte ja teravate põhjadega savinõud olid kvaliteetsemad, tihedama koostise ja parema põletusega. Ornamendis kasutatud lohud ja nn. kammtempli vajutused annavad tunnistust esemete kuulumisest kammkeraamika kultuuri hõimudele. Peale töö- ja tarbeesemete saadi asulast hulk kultusesemeid ja ehteid (hammasripatsid, peakujuline luuese jm.). Hulgaliselt koguti hulgaliselt loomade luid. Osteoloogilise materjali määramisel ilmnes, et 91 % neist kuulus nelja eri liiki hülgele, kes siinsetes vetes tollal elutsesid. Seda arvesse võttes on asula kujunemist seostatud mandrilt tulnud hülgeküttide peatuspaigaga, kus hiljem on pidevalt elatud. Mereloomade kõrval on enam jahti peetud metssigadele. Vähe saadi asulast kalaluid.
Leiumaterjali alusel on Naakamäe asula on dateeritud II aastatuhande algusesse e. m. a.
Olavi Pesti, Külli Rikas. Kingissepa rajooni ajaloo- ja kultuurimälestised. Tln., 1983

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee