14:42 teisipäev, 07.02.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArheoloogiamälestisedJuhu, aarde ja peitleiud
Parivere aardeleid
Aadress:
Kirjeldus

Lihulast umbes 1 km lõuna pool, Pärnusse viiva tee ääres asuvatest Parivere küla kruusaaukudest on mitmel korral leitud münte. Osa neist on läinud kaduma. Ajaloomuuseumis on talletatud 55 mündist koosnev aare, mis sisaldab 54 Araabia münti ja ühe Bütsantsi mündi 10. sajandist. Peale müntide oli leius inimnäoline hõberipats, milliseid Eestist on leitud veel Harjumaalt Kose ja Viljandi maakonna Olustvere aardest. Neile ripatsitele leiame täpseid vasteid Gotlandilt; algselt olid aga taolised ripatsid hoopis idapoolse, vanavene päritoluga. Aare leiti lõunapoolsetest kruusaaukudest 1930-ndail aastail. Juba varem oli aga põhjapoolsematest kruusaaukudest leitud mitmesuguseid muinasaja viimaste sajandite münte. Need on läinud kaduma.
Rahvajutu järgi olevat kruusaaukude alalt leitud põlenud palginotte ja söestunud rukkiteri, samuti koldeasemete jäänuseid, mis osutab siin noorema rauaaja asulakihi olemasolule.
Maantee ja vana raudteetammi ristumiskohalt on 1929. a. suvel leitud paar odaotsa, üks neist lehekujuline, 50,3 cm pikkune eksemplar. Tooma talu maal asuvast kruusaaugust leitud 19. sajandi lõpul pealuu ja mingi pronkskett, mis maetud maha tagasi.
Lõugas,V., Selirand, J. Arheoloogiga Eestimaa teedel. Tln., 1989

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee