10:02 pühapäev, 05.02.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArhitektuurimälestisedLinnaehitised
Kuurhoone
Aadress:
Kirjeldus

Kuurhoone Nurme t. 2 on asula keskseid ehitisi, juugendstiili iseloomulikumaid näiteid Eestis. Esimene samas kohas paiknenud rohkete puitpitskaunistuste ja rõdudega kuurhoone (1882, ins. A. Hahn) hävis 1910. a. tulekahjus.

Uus kuurhoone ehitati aastatel 1911-12, arh. M. Lalewicz. Hoone oli algselt tunduvalt suurem, H-kujulise põhiplaaniga; paralleelsete hotellikorpuste vahel paiknesid avar kontserdisaal ning restoran. Suur osa kuurhoonest lõhuti 1944. a., säilinud põhjapoolne tiib korrastati oluliste muudatustega nii välis- kui sisearhitektuuris 1950. aastate lõpus.
Ehitist kavandades on arhitekt lähtunud enim 18. sajandi arhitektuuri vormikõnest: kõikide fassaadide sümmeetria, mansardkatused, kaar- ja ovaalakende ning klaasuste eelistamine jm. Peafassaad oli kujundatud laia voluutfrontooniga, mida kroonib barokse kiivriga torn. Algselt on fassaadidel kasutatud elegantset nn. Louis XVI stiilis kipsdekoori.

Kuurhoone juurde kuuluvas mereni ulatuvas pargis (rajati esimese kuurhoone püstitamise ajal 1888. a.) kaks paviljoni (üks hävinud).

Ants Hein
Eesti arhitektuur III. Üldtoimetaja V. Raam. Tln., 1997

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee