06:41 esmaspäev, 27.03.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
JõgevamaaMuistendid ja legendid, tõestisündinud lood
Mõrtsi Rahakirstu mägi
Aadress:
Kirjeldus

Pelgu mägi wõi Rahakirstu mägi Pajusi wallas Mõrtsi küla all rabas, 30 sammu pikk, 15 sammu lai. Peal kaswanud suured kased, sarapuu põesad. Wana jutu järele olla rahwas waenlaste eest ikka sinna rabasse, künka peale ära põgenenud, sest et seal ümberringi igal pool raba on. Sinna põgenedes olla nemad oma paremad ja wäärt asjad ühes wiinud ja seal ühe suure kirstu sisse pannud ja sellega sinna künka sisse matnud, kus nad praegu weel maa sees olla. - Mõne aasta eest olla mõned mehed selle künka peal kaewamas käinud, kes rahwa jutu järele Rootslased olla olnud, sest neil olnud wana sõja kaart ligi.
Weel räägitakse sellest künkast järgmist: Kord eksinud üks mees sinna rabasse ära, ega ole kuidagi wiisi sealt mõistnud wälja minna. Öö olnud juba ammugi käes, aga mees hulkunud ikka weel mööda raba. Umbes kesköö ajal näinud mees korraga eemalt tuld ja läinud sinna peale wälja. Kui ta sinna ligidale jõudnud, näinud ta kahte meest tule ääres istuwat ja raha lugewat. Ta kohkunud nii suurt hulka raha nähes ära ja hüüdnud imestades: Jumal tule appi! küll siin on ommeti raha! - Nii pea, kui ta need sõnad hüüdnud, kustunud tuli silmapilgul ja suur raha kõlin olnud weel kuulda. - Mees saanud aru, et raha lugejad keegi muud ei olnud kui wanadpaganad isi. Sellepeale hakanud ta oma ümbrust tähele panema ja leidnud enese tuttawal "rahakirstu mäel" olewat, kust ta kerge waewaga kodu saanud.
J. Jung. Muinasaja teadus Eestlaste maal I (II) osa. Kogunud ja väljaandnud J. Jung Jurjewis, 1898. Tln., 2000

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee